2025-05-10 08:14:00

Natjecanje

Dalmatinski festival matematike

Na Sveučilišnom odjelu za stručne studije Sveučilišta u Splitu 9. svibnja 2025. održan je Dalmatinski festival matematike – regionalno ekipno natjecanje koje je okupilo 724 učenika u 181 ekipi iz 60 osnovnih i srednjih škola iz četiri dalmatinske županije.

Osim natjecanja, učenici i nastavnici sudjelovali su u 11 edukativnih radionica.

Festival je organiziran na inicijativu i u suorganizaciji više savjetnice za matematiku iz Agencije za odgoj i obrazovanje Antonele Czwik, učitelja i nastavnika matematike iz Dalmacije, Sveučilišnog odjela za stručne studije te Enigmatskog kluba „Božidar Vranicki“ iz Splita.

U organizacijskom odboru sudjelovala je nastavnica Renata Kožul Blaževski sa Zavoda za matematiku i fiziku, a tehničku podršku pružio je Marin Gudelj iz Službe za informacijske tehnologije.

Učenici se natječu u rješavanju matematičkih problema i zadataka, a za pobjedu je potrebna dobra matematička priprema, kreativnost i sposobnost rješavanja problema.

Sudjelovale su naše ekipe vođene mentorima učiteljicom matematike i fizike Jelenom Melvan i učiteljem matematike Dominikom Jakolišem.

Sudjelovali su:

  • Melani Majkić i Filip Mikulandra 5.a, Ivan Skokić i Luka Bulat 6.a i njih četvero su bili jedna ekipa koja se natjecala u kategoriji Z.  Završili su na 30. mjestu od 73 ekipe.
  • Leon Gončin, Erik Lise 7.a, Roka Slugan 7.c i Izabela Komadina  8.a bili su druga ekipa i natjecali su se u kategoriji Q. Završili su 37. od 48 ekipa. 
  • Antea Brajković, Ema Borović 7.c Toni Zorčić i Fran Hugo Burek 8.a su bili treća ekipa i oni su završili 41. od 38. ekipa, također u kategoriji Q.

Matematika može biti izazovna, ali i zabavna – a ovaj festival to iz godine u godinu dokazuje. Dodamo li tome i čašćenje djece ručkom u McDonaldsu, dan nije mogao biti bolji!


Osnovna škola "Vidici" Šibenik