Osnovna škola Vidici Šibenik

Advent - Došašće

Autor: Stela Čuturić, 27. 11. 2020.

Advent – Došašće

Počinje Advent,  kod većine ljudi to je najiščekivanije razdoblje u godini. To je  priprava za blagdan Božića – Isusova rođenja. Samo značenje riječi advent dolazi od latinske riječi advenire – dolazak, a mi, Hrvati, za to razdoblje imamo naziv Došašće.

Prva nedjelja Adventa (Došašća), ujedno i početak nove crkvene godine, je nedjelja koja je najbliža svetkovini sv. Andrije (30. studenoga). Četiri su nedjelje koje  prethode Božiću, a simboliziraju četiri tisućljeća od stvaranja svijeta do dolaska Isusa Krista. To razdoblje karakteriziraju post, pobožnost, molitva, mise te opća duhovna i tjelesna priprava za doček najradosnijeg kršćanskog blagdana, Božića.

U Adventu hrvatski katolici posebno štuju blagdane sv. Barbare, sv. Nikole, Bezgrješnoga Začeća Blažene Djevice Marije, sv. Luciju kad se sije pšenica kao simbol obnove života i plodnosti.

Mnogi hrvatski krajevi su tijekom stoljeća stvorili autohtone adventske i božićne običaje, a jedan je zajednički svima, a to je adventski vijenac. Iako je ljudska mašta beskrajna u kićenju adventskog vijenca, u pravilu on treba imati oblik kruga što simbolizira vječni život i treba biti  napravljen od zimzelenih grančica. Na vijencu trebaju biti četiri svijeće koje simboliziraju stvaranje, utjelovljenje, otkupljenje i svršetak odnosno nadu, mir, radost i ljubav. Svake nedjelje tijekom Adventa pali se po jedna svijeća. Liturgijska boja u Adventu je ljubičasta.

Tijekom Adventa održavaju se rane jutarnje mise – zornice (rorate) kojima se  kršćani  duhovno pripremaju  za Božić.  Ovo  je vrijeme kad smo pozvani doći k sebi da bi Krist mogao doći k nama, u svakom trenutku, ali i na kraju vremena u svojoj slavi, da ostvarimo cilj svoje čežnje – život  vječni.

I na kraju, kao neizostavni dio pripreme za Božić  je kićenje božićnog drvca.  Navest ćemo riječi pape Ivana Pavla II koji kaže da je poruka božićnog drvca da život ostaje „uvijek zelen“ ako se pretvara u darivanje, ne toliko materijalnih stvari, već nas samih: u prijateljstvu i iskrenoj ljubavi, u bratskoj pomoći i opraštanju, u trenutcima zajedništva i uzajamnog slušanja.

« Travanj 2024 »

CMS za škole logo
Osnovna škola Vidici Šibenik / 8.dalmatinske udarne brigade br.2, HR-22000 Šibenik / os-vidici-si.skole.hr / osvidici@os-vidici-si.skole.hr